Podještědí - zdroj pitné vody pro třetinu České republiky


Občanské sdružení Naše Podještědí


Video archiv

VIDEÁ Z AKCÍ O.S. NAŠE PODJEŠTĚDÍ:

1.června 2010 “Vítěz soutěže STROM ROKU 2009, lípa z Kotle u Osečné, se dnes představí v Bruselu.” Na konferenci GREEN WEEK v Bruselu bude dnes uveden  videozáznam z naší akce “LÍPA DĚKUJE”. Je to součást prezentace o činnosti o.s. Naše Podještědí, které na této akci představí člen našeho občanského sdružení Jan Marenčák. …videozáznam “LÍPA DĚKUJE”

11.9.2008 Fórum kandidátů
Ve čtvrtek 11.9.2008 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci sešlo asi 60 občanů, převážně členů o.s. Naše Podještědí, aby se zde zúčastnili diskusního fóra s kandidáty ve volbách do Krajského zastupitelstva v Liberci.

20.9.2008 Uranium Action Day
Shromáždění u příležitosti „Uranium Action Day„Mezinárodního dne proti uranu

21.11.2008 Odborný seminář „Těžba uranu v souvislostech“
se konal v konferenčním sále libereckého Babylonu. Byl zatím bezesporu nejlepší a zároveň organizačně nejtěžší akcí, kterou uspořádalo o.s. Naše Podještědí, za podpory Strany zelených Janův Důl, sdružení Calla a finanční podpory Nadace Partnerství.

POŘADY ČESKÉ TELEVIZE:

28. 2. 2008 uvedla Česká televize 1.díl pořadu “Nedej se”, zabývajícím se snahou o obnovení těžby uranu.
České horní zákony jsou zastaralé, těžaři stále plundrují krajinu a omezují práva obcí i občanů - tvrdí zastupitelé desítek obcí, kteří žádají změnu horní legislativy. V pořadu představíme novelu zákonů, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí. Promluví ale také předseda Českého báňského úřadu Roman Makarius, který je proti jakýmkoli změnám. a Budeme se věnovat plánům na obnovení a rozšíření těžby uranu v České republice, která byla v devadesátých letech téměř zastavena. Nyní se má postupně obnovovat. “Co je špinavější než těžba uranu? Jen duše toho, který povolil těžbu,” protestují lidé z Podještědí, kteří podle stávajících zákonů nemají vůbec právo vyjádřit se k vyhlášení chráněného ložiskového území pro těžbu uranu na jejich území.

12.12.08 uvedla Česká televize 2. díl pořadu “Nedej se”, který se již podruhé zabýval problematikou plánované těžby uranu v Podještědí.
Pokračování chemické těžby uranové rudy v Podještědí? Šílený nápad v těžařských hlavách, nebo nezbytná věc pro zachování energetické soběstačnosti České republiky? Opět se s kamerou podíváme do oblasti kolem Stráže pod Ralskem, kde byly pod dohledem sovětských generálů natlačeny pod zem milióny tun kyseliny sírové. Sanace nás všechny přijde na více než 40 miliard korun a bude trvat ještě desítky let. Přesto se začalo hovořit o obnovení těžby. Obce i lidé ostře protestují.

7. 8. 2008 se zabývala Česká televize v pořadu “Nedej se” problematikou novelizace horního zákona v poslanecké sněmovně.
Science-fiction song o beskydských horách? Nikoliv - štoly pod Beskydami ohrožují rozvoj kraje zcela reálně. Megalomanský projekt, zahájený na sklonku minulého režimu, místním lidem každodenně připomínají ohyzdné věže - zakonzervované pozůstatky průzkumné těžby, které stojí přímo v chráněné krajinné oblasti. Lidem a obcím, hájícím svůj domov před plány těžařů, by mohla pomoci novelizace horní legislativy, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Desítky starostů podepsaly dopis, který vyzývá ministra Martina Bursíka, aby se o změny zákonů razantněji zasadil. Ministerstvo průmyslu a obchodu i báňské úřady novelu odmítají.

29. 1. 2009 se zabývala Česká televize v pořadu “Nedej se” opět problematikou novelizace horního zákona v poslanecké sněmovně.
Po klopotné dvouleté cestě dorazila do parlamentu novela horního zákona, připravená ministerstvem životního prostředí. Otevírá se šance na vyřešení některých zablokovaných kauz, které znepříjemňují život mnoha obcím, nejen Hornímu Jiřetínu a Frenštátu v Beskydech. O novelizaci bude sveden tuhý boj, protože i nová energetická koncepce, připravovaná ministerstvem průmyslu, počítá s využitím uhlí za ekologickými limity těžby.